niedziela, 14 lutego 2016

Opalenic - cmentarz z kwaterą wojenną

Dziwna sprawa z tym Opaleńcem.  Od 1976 roku został przyłączony do sąsiedniego Mazowsza i z historycznego punktu widzenia został zapomniany. Nie zajmują się nim mazowieccy regionaliści, a i mazurscy go sobie odpuścili. Nie ma hasła w powiatowym przewodniku i regionalnej encyklopedii. Nawet na temat kościoła katolickiego i kwater wojennych powtarza się zdawkowe i zazwyczaj błędne informacje. 

Cmentarz ewangelicki w Opaleńcu położony jest po zachodniej stronie drogi do Wielbarka. Zachowała się charakterystyczna dla okolicznych cmentarzy brama z białej cegły. 

 

Ewenementem tego cmentarza jest płyta nagrobna poległego w Polsce podoficera SS.
Seine Ehre hieß Treue (Jego honorem była wierność) SS Oberscharführer Edi Schmidt 2 SSAA Gefallen bei Rozan 5.9.1939.

Można tu też zobaczyć ładny nagrobek z płaskorzeźbą przedstawiającą młodą kobietę.
Wilhelmine Gorray geb. Dorn 06.07.1864 – 22.04.1939.
Natomiast w głębi, w północnej części, znajduje się mocno zarośnięta, duża kwatera wojenna. Obecnie nie da się powiedzieć ilu żołnierzy tu pochowano. Kwatera jest podzielona na minimum 5 części i w każdej pochowano po kilku żołnierzy. Poszczególne części obramowane są granitowymi krawężnikami. Odsłonięte pulpitowe tabliczki ze sztucznego kamienia wskazują, że pochowano tu żołnierzy armii niemieckiej poległych w czerwcu 1915 r.

HIER RUHT RES. HERM. KUHNKE 12.J.R. 44. 24.6.1915
HIER RUHT LDSTM WILH. KLEMME 10 FUSIL REGT 33 18.06.1915
HIER RUHT ALBERT HUSCHELE 12. J.R. 125
Max Dehnen co do tej kwatery podaje tylko: „Landstm. Kotting vom 4. überplanm. Landw.Inf.Batl. IV. A. K. Bitterfeld (Febr.15); Gefr. Korth, Steinkrauß (Jan.15), Kür. Hack (Febr.15) vom Kür.R. 2“


Cmentarz ten nie występuje na mapach z drugiej połowy XIX w., więc prawdopodobnie wcześniej chowano zmarłych wokół kościoła ewangelickiego. 










Również M. Dehnen podaje informacje o cmentarzu wojennym zlokalizowanym za budynkiem urzędu celnego. „Kriegerfriedhof am Zollamt: Landwehrm. Völkner von Landw.Inf. R. 5; Landwehrm. Gerike z Landw. Inf. R. 18; Kanonier Zapke von der Landst. Batt des XVII A.K. (später Felda. R. 98)“. Niestety brak na temat tego cmentarza jakichkolwiek aktualnych danych. 

Wiadomo też, że kwatera wojenna znajdowała się w ogrodzie kościoła ewangelickiego. Na pewno istniała jeszcze przed sprzedażą kościoła w 1988 r. Pochowano w niej kilku żołnierzy i cywilne ofiary wojny. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz