sobota, 5 listopada 2016

Janowo / Jęcznik - grodzisko

Średniowieczne grodzisko w Jęczniku to jeden z najciekawszych, jeśli chodzi o naziemne pozostałości, obiektów archeologicznych w powiecie szczycieńskim. Rozlokowane po obu stronach rzeki Saski, zostało założone przez ludność należącą do kultury kurhanów zachodniobałtyjskich, z której później wyłonili się Prusowie. Przez miejscową ludność nazywane było zameczkiem. Kilka lat temu przeprowadzono tu badania archeologiczne, które niestety ograniczyły się do wykonania wykopu na wierzchołku stożka i badań powierzchniowych u jego podstawy. Badania te nie wykazały żadnych zabytków ruchomych  związanych z osadnictwem pruskim. Na stożku odnaleziono ślady po dwóch wieżach obronno-mieszkalnych. Starsza drewniana wieża, uległa spaleniu lub została rozebrana, młodsza również drewniana była pokryta polepą i nakryta dachówkami. U podnóża stożka zachowało się sporo śladów po działalności dymarki. Mieszkalna część tego założenia (podgrodzie) znajdowała się po drugiej stronie rzeki i prawdopodobnie była połączona z częścią obronną mostem. Również tam przeprowadzono badania powierzchniowe oraz wykonano dwa wykopy, które jednak nie przyniosły żadnych ciekawych odkryć. 

Niedaleko grodziska znajduje się głaz o kształcie walca. Być może ma on związek grodziskiem i jakimś kultem. Z tego co wiem, w trakcie badań archeologicznych nie dokonano jego oględzin. 

Niestety miejsce to systematycznie odwiedzane jest przez tak zwanych amatorskich poszukiwaczy skarbów, o czym świadczą pozostawione przez nich liczne i niezasypane dołki. W takich miejscach nie ma cennych pod względem materialnych zabytków. Zabytki, które tu mogą się znajdować, maja jedynie wartość historyczną. Grodzisko to przebadane jest tylko w niewielkim stopniu i brak jest konkretnej wiedzy na temat jego przedkrzyżackiego funkcjonowania. 



Wał podłużny ciągnący się w pobliżu grodziska, od rzeki Saski od jeziora Sawica. 











Ślady po usytuowanej w pobliżu stożka ziemiance, w której latem ktoś mieszkał. 




Żużel, pozostałość po wytopie rudy darniowej. 



Resztki polepy przykrywającej ściany wieży.



Kamień znajdujący się w niedalek grodziska. Okrągły kształt i ślady obróbki wskazują, że może mieć związek z grodziskiem. Być może pełnił funkcje kultowe. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz