poniedziałek, 29 września 2014

Szczytno - pomnik 40-lecia PRL-u

          Jest taki pomnik w Szczytnie, obok którego wszyscy przechodzimy i w zasadzie go nie zauważamy. Można powiedzieć, że jest zapomniany. Nikt pod nim kwiatów nie składa. Pomnik upamiętnia nie tylko czterdziestą rocznicę PRL-u ale również inne, najważniejsze dla "polskiego" Szczytna wydarzenia. Początek polskiego osadnictwa na Bartnej Stronie. Grunwald - 1410 r. Włączenie Prus Książęcych do Polski - 1525 r. Mazurski Związek Ludowy - 1912 r. Plebiscyt z 1920 r. PKWN - 1944."Wyzwolenie" Szczytna przez Armię Czerwoną w 1945 r. W kamiennej księdze sąsiadują ze sobą nazwiska działaczy mazurskich i ich potencjalnych prześladowców, zabitych  w okresie powojennym milicjantów. 
         Pomnik powstał w 1984 r. Czynem społecznym zbudowały go szczycieńskie zakłady. Nie jest to jakieś wyjątkowe dzieło artystyczne. Na pewno jednak, pomimo charakterystycznego dla epoki stylu, jest na o wiele wyższym poziomie niż szczycieński pomnik Orła Białego. Problemem jest natomiast wydźwięk propagandowy pomnika i przekłamania z nim związane. 




5 komentarzy:

  1. Pamiętam jak go budowali. Ależ stary jestem ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. A masz może jakieś zdjęcia z tego wydarzenia. Myślę, że Witek byłby wdzięczny.

    OdpowiedzUsuń
  3. Byłbym oczywiście bardzo wdzięczny gdyby ktoś pokazał zdjęcia związane z tym pomnikiem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety nie mam żadnego zdjęcia. Niestety nie była to era wszechobecnych cyfrówek. Kojarzę, że budowali go jak uczyłem się, można tak to nazwać ;-), w Rolniku.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nazwisko mojego dziadka jest na tym pomniku...

    OdpowiedzUsuń