Cmentarz ewangelicki w Muszakach założony był obok kościoła (brak daty powstania). Parafia w Muszakach istniała już w XVI w., więc cmentarz pochodzi prawdopodobnie z wcześniejszego niż XIX w. okresu. W 1885 r. drewniany kościół spłonął. Został odbudowany w 1901 r. w stylu neogotyckim. Najbardziej burzliwe lata w historii parafii i kościoła w Muszakach przypadły na okres, gdy pastorem był tu Johannes Michael Ebel. Pastor Ecel pełnił posługę w Muszakach w latach 1894-1919. Zmarł w Muszkach i tu został pochowany.
W 1945 kościół został spalony. W latach 1979-1980 cmentarz został prawie całkowicie zniszczony, częściowo jego obszar zrównano spychaczem. Po cywilnej części cmentarza prawie nic nie pozostało. Od zachodniej strony zachowały się resztki kamiennego murku. Natomiast sporych rozmiarów kwatera wojenna zachowała się w stopniu dostatecznym. Informacje na temat niemalże całkowitego zniszczenia tej kwatery są niezgodne z prawdą. Pod gęstymi zaroślami i mchem kryją się całe rzędy mogił otoczonych granitowymi krawężnikami i z zachowanymi tabliczkami z danymi. Te mogiły wojenne można jeszcze uratować. Teren cmentarza ma właściciela. Wydaje mi się, że jest nim parafia katolicka. Cmentarz pełni obecnie rolę dzikiego wysypiska śmieci, które zobaczyć już można kilkanaście metrów od kaplicy. Chyba jedyne wyjście to nagłośnić sprawę. Może jednak wcześniej warto z właścicielem terenu porozmawiać i dowiedzieć się, co myśli o stanie tego historycznego obiektu.
Źródło zdjęć: http://neidenburg-archiv.de/muschaken/
Kwatera wojenna zlokalizowana jest po południowej stronie dawnego cmentarza.
Pochowano tu 116 żołnierzy armii niemieckiej i 62 żołnierzy armii rosyjskiej, głównie zmarłych w pobliskim lazarecie. Spoczywa tu miedzy innymi generał Gregori Bernkoff z syberyjskiego pułku piechoty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz