środa, 9 marca 2016

Ścięciel - cmentarz

W 1571 r. została założona na 40 włokach wieś Przybrody. W połowie XVIII w. wieś ta prawdopodobnie całkowicie się wyludniła (Leyding użył określenia "zaginiona") i w 1787 roku lokowana była, tym razem na 20 włókach, ponownie jako wieś szkatułowa Czenczel. 

Szkoła we wsi istniała już w czasach Fryderyka III. W 1900 r. wzniesiono nowy, murowany budynek szkolny. 
W 1928 roku nazwę Czenczel zmieniono na Rodefeld. Po 1945 r. wrócono do nazwy Ścięciel. Obecnie wieś należy do powiatu przasnyskiego. 

We wsi są dwa cmentarze. Pierwszy o powierzchni ok. 12 a, zlokalizowany jest na skraju lasu (pierwotnie otoczony był polami) 200 metrów na północny-wschód od wsi. Założony został w XIX w. Pochówki odbywały się na nim na pewno jeszcze na początku lat trzydziestych XX w. 
W lesie, 500 metrów na północ od wsi znajduje się drugi cmentarz. Trudno powiedzieć dlaczego zastał założony. Prawdopodobnie pierwszy został zapełniony, co biorąc pod uwagę niewielki rozmiar wsi, wydaje się trochę dziwne.  W latach trzydziestych zaprzestano pochówków na starym cmentarzu i przygotowano sporych rozmiarów (powierzchnia ok. 22 a) nowy. Na cmentarz ten prowadzi charakterystyczna dla okolicznych nekropoli brama z białej cegły. Cmentarz ogrodzony był drewnianym płotem. Rośnie na nim kilka ozdobnych świerków. 

Zdjęcia z pierwszego, starszego cmentarza.














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz