piątek, 6 listopada 2015

Małszewko - pozostałości po cmentarzu rodowym

Przywilej lokacyjny dla Małszewka wystawił Konrad v. Jungingen w 1401 r.  Pierwszym właścicielem Małszewka był Piotr Heyne, który otrzymał 60 włók wokół Jeziora Małszwko i wolne rybołówstwo na jeziorze Sasek Wielki, w zamian za co był zobowiązany do jednej służby w ciężkiej zbroi. 
W pierwszej połowie XVI w. majątek należał do rodziny Gierlickich. W drugiej połowie tego wieku należał już do Kuchmeisterów. W XVII w. został podzielony pomiędzy rodziny von Tettaów, von Haubitzów oraz von Bartelsdorfów. W XVIII w. właścicielem Małszewka był kapitan Haubitz.
W 1900 r. należący do Juliusza v. Queisa majątek w Małszeku był pod względem obszaru drugi w powiecie szczycieńskim i obejmował 1546 hektarów

Tablica pamiątkowa Juliusa von Quiesa (dawnego właściciela Małszewka), który zginął w Kamerunie.

Na początku XX w. majątek przejął pułkownik Erich von Goltz.

Po wojnie utworzono w Małszewku PGR. 

Dwór w Małszewku został całkowicie przebudowany i zatracił wszystkie cechy stylowe. Park mocno zapuszczony, wpisany jest do rejestru zabytków. Najciekawszym, zachowanym obiektem jest spichlerz z początku XX w. 


Resztki cmentarza rodowego właścicieli Małszewka znajdują się niedaleko zachodniego krańca Jeziora Małszewka i drogi Dźwierzuty - Pasym. Kaplica została po wojnie zniszczona. Według relacji jednego ze starszych mieszkańców Małszewka szukano w niej i w cynkowych trumnach skarbów. Cegłę wykorzystano jako wtórny budulec. 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz