Puppen. Kirche und Pfarhaus.
Verlag A. Großman, Puppen, Ostpr.
Plany założenia parafii w Spychowie sięgały lat czterdziestych XIX wieku. Ostatecznie udało się ją utworzyć w 1898 roku. Nabożeństwa w Spychowie początkowo odprawiano w drewnianej szkole, a posługę pełnił duchowny pomocniczy z Rozóg.
Neogotycki kościół ewangelicki wzniesiono w latach 1903–1905 z okazji jubileuszu 200-lecia powstania państwa pruskiego. Uroczyste wyświęcenie świątyni odbyło się 2 kwietnia 1905 roku. Na wieży zawisły trzy dzwony, z których dwa zostały zarekwirowane na cele wojenne podczas I wojny światowej. Do 1945 roku nie udało się ich zastąpić. W 1910 roku wybudowano plebanię.
Pisząc o kościele w Spychowie, nie sposób pominąć jego trudnych powojennych losów. Świątynia stała się przykładem bezwzględnego przejęcia kościoła ewangelickiego przez społeczność katolicką. W 1979 roku, gdy pertraktacje dotyczące jego zakupu zakończyły się niepowodzeniem, miejscowi katolicy, przy czynnym udziale dwóch księży, samowolnie zajęli budynek. Doprowadziło to do ostrego konfliktu, który odbił się szerokim echem w prasie polskiej i niemieckiej. Katoliccy mieszkańcy Spychowa zignorowali nawet swojego biskupa, który zaapelował o wycofanie się z bezprawnie zajętej świątyni. Sprawę udało się uregulować dopiero w 1981 roku, kiedy podpisano umowę kupna-sprzedaży kościoła.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz