Do naszych czasów przetrwało wyjątkowo dużo przesyłek z okresu plebiscytu 1920 roku oraz z czasów inflacji. Gdy związane z tymi wydarzeniami przesyłki były w obiegu, uważano, że będą one kiedyś cenne, dlatego dosyć masowo je odkładano. W związku z tym są one dzisiaj pospolite. Uznawano je również za interesujące pod względem filatelistycznym. Obecnie, gdy filatelistyka znajduje się w potężnym kryzysie, z którego raczej nigdy się nie podniesie, nie patrzymy już z zainteresowaniem na znaczki plebiscytowe czy też z okresu inflacji. Kolekcjonerów bardziej interesuje sama korespondencja lub zawierające ją druki firmowe. Za zmianą zainteresowań kolekcjonerskich nie zawsze nadążają sprzedawcy, którzy stosunkowo często bardzo wysoko wyceniają, zwłaszcza znaczki plebiscytowe.
Młyny Kętrzyńskie (Rastenburskie), dawniej Louis Kolmar, właściciel Adolf Gramberg, Kętrzyn (Rastenburg) na Prusach Wschodnich. Założone w 1847 r.
Młyny zbożowe i olejowe, zakłady melasowe. Zboże, nasiona, węgiel, nawozy, pasze i ziemniaki.
Rachunek czekowy pocztowy: Królewiec Pr. 731. Konta bankowe: Rachunek obrotowy w Banku Rzeszy, Kasa Oszczędnościowa Powiatu Rastenburg, Dyrekcja Towarzystwa Dyskontowego Królewiec. Adres telegraficzny: Gramberg. Telefon: Nr 75 i 76.
Dopuszczony do handlu na mocy decyzji Komisji Powiatowej w Rastenburgu z dnia 10.10.1916, nr 5317g.
Rastenburg, 24 sierpnia 1923.
Do firmy Carstens & Stüwer, Hamburg 1.
28 żelaznych beczek z załadunku oleju z dnia 31.7. do dziś jeszcze nie dotarło do mojej dyspozycji. Uprzejmie proszę o jak najszybsze ich wysłanie.
(dopisek odręczny: "najtańszą drogą").
Z poważaniem
Rastenburskie Młyny, dawniej Louis Kolmar, Adolf Gramberg.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz