niedziela, 23 marca 2025

Kurhaus Rudczanny

W 1932 roku olsztyńskie przedsiębiorstwo Südostpreußische Gastheimstätte G.m.b.H. wybudowało w Rucianem, nad Jeziorem Nidzkim, najsłynniejszy mazurski dom zdrojowy – Kurhaus Rudczanny. Projekt opracował olsztyński architekt August Feddersen. Kurhaus dysponował restauracją z ogrzewaną werandą, z której roztaczał się widok na jezioro. Obiektem administrował Prowincjonalny Związek Turystyki Prus Wschodnich, a jego dzierżawcą był Max Horn, właściciel dwóch hoteli w Szczytnie: Berliner Hof i Bahnhof Hotel. Pod jego zarządem liczba pokoi została podwojona – z 40 do 80. Natomiast liczba miejsc noclegowych wzrosła z 60 do 130.





Zdjęcie ze zbiorów M. Rawskiego.

Zdjęcie ze zbiorów M. Rawskiego. 

Po wojnie w ośrodku wykorzystywane były elementy zastawy z Kurhausu Rudczanny. Dzięki temu sporo ich zachowało się do naszych czasów. 

Kupię elementy zastawy i inne przedmioty z Kurhausu Rudczanny. 
Kontakt: witoldo125@tlen.pl lub poprzez Facebooka - Witold Olbryś.

„Dom zdrojowy Rudczanny nad Jeziorem Nidzkim” — Nowoczesna gospoda na Mazurach — Rudczanny (Prusy Wschodnie). Położony w samym sercu wspaniałego lasu Puszczy Piskiej. Otwarte przez cały rok. Własna cukiernia. Tarasy z widokiem na Jezioro Nidzkie — 1000 miejsc siedzących. 130 łóżek — bieżąca zimna i ciepła woda — centralne ogrzewanie. Samochód osobowy i bagażowy przy dworcu w Rucianem — parking — garaże - stacja paliw — własne molo dla statków — sporty wodne — sporty zimowe. Pod tym samym zarządem: „Hotel Berliner Hof”, Szczytno. Telefon 444. „Bahnhofs-Hotel”, Ortelsburg. Telefon 336. „Dom zdrojowy Rudczanny nad Jeziorem Nidzkim”, Ruciane (Prusy Wschodnie). Właściciel hotelu: Max Horn, Ortelsburg. Telefon: Rudczanny 33 i 34. Konto pocztowe: Królewiec (Prusy) 13336. Pokój nr 87, Osób: 1. Cena w RM: 2,75. Data: 12.09.1938. Do rozliczenia wszystkich usług dodatkowych doliczana jest dopłata w wysokości 10 procent od podanej ceny. Prosimy o zwrot klucza do pokoju po jego opuszczeniu. Prosimy o podanie nowego adresu przy wyjeździe. Proszę okazać ten dokument przy śniadaniu.

Ten budynek, stylizowany na dawną mazurską chatę, pełnił funkcję sklepu z pamiątkami.

Po 1945 roku Kurhaus Rudczanny funkcjonował jako państwowy ośrodek wypoczynkowy „Perła Jezior”, nadal przyjmując gości. W latach 50., po pożarze, został przebudowany. Zarządzał nim Fundusz Wczasów Pracowniczych, najpierw w Białymstoku, a następnie w Gdańsku. Od końca 2016 roku opuszczone budynki znalazły się pod zarządem Lasów Państwowych.

Ruciane, dom wypoczynkowy FWP „Perła Jezior". Fot. E. Czapliński, A. Steirlach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz