sobota, 4 stycznia 2025

Przeździęk Mały - ślub

 Przeździęk Mały / Klein Dankheim – 12.11.1938 rok.

Zdjęcia ze zbiorów M. Rawskiego.

Bardzo lubię ślubne fotografie. Ukazują one, jak zmieniała się moda, ponieważ wszyscy uczestnicy tych uroczystości starali się ubrać jak najlepiej. Przeździęk Mały to położona na uboczu wieś, która interesowała etnografów jeszcze po II wojnie światowej. Można było tam spotkać ciekawe przykłady drewnianego budownictwa. Niewykluczone, że część widocznych na tym zdjęciu osób mieszkała w drewnianej, krytej strzechą chacie.

Na prezentowanej tu fotografii widzimy Mazurów ubranych w zasadzie w stroje miejskie. Panowie młodzi mają cylindry, panie – modne sukienki. W rękach trzymają wiązanki kwiatów, najpewniej z kwiaciarni w Szczytnie lub w Wielbarku (nie jestem pewien, czy w Wielbarku działała kwiaciarnia). Nawet rodzice młodych są ubrani nowocześnie, chociaż ich własny ślub zapewne wyglądał zupełnie inaczej.

No właśnie, jak wyglądały mazurskie śluby i wesela przed I wojną światową? Czy zachowały się z nich jakieś zdjęcia? Wydaje mi się, że nie. To nie był temat, który interesował ówczesnych fotografów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz